• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Takvim
deneymetre.com

GAZETE HABERLERİ

AYDIN'ın Çine İlçesi'nde Fen Bilimleri Öğretmeni Yaşar Alkan, dolunca uyarı veren çöp bidonu icat etti.
Projesinin büyütülebileceğini söyleyen Yaşar Alkan, belediyelerin bu projeyi çöp konteynerlerinde de uygulayabileceğini söyledi.

Akçaova Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Yaşar Alkan, çevre kirliliğine dikkat çekmek için yaptığı dolunca uyarı veren çöp bidonuyla dikkati çekti. Projesinin patentini de aldığını belirten Yaşar Alkan, "Dolunca uyarı veren çöp bidonu hem sıvı hem de katı atık çöp bidonlarında da uygulanabiliyor. Çöp bidonu dolduğunda üst kapağın içinde bulunan uyarıcı cisim hafifçe yukarı kalkıyor ve dolan çöp bidonu üzerinde bulunan alarm sistemi harekete geçerek uyarı veriyor" dedi.

ÇÖP KONTEYNERLERİNE UYGULANABİLİR

Projenin büyütülerek belediye çöp konteynerlerinde de kullanılabileceğini belirten Alkan, "Sokaklarda bulunan çöp konteynerleri ağzı açık bırakılıyor. Bu da çevre kirliliğine neden oluyor. Hem çevre temizliği açısından hem de belediyelerin harcamaları açısından iyi bir proje olur. Proje sayesinde belediye temizlik araçları sadece dolu çöp bidonlarını gezecek. Böylelikle araçlar yakıt tasarrufu sağlamış olacak. Belediye çöp bidonlarında alarm sistemi gürültü kirliliğine neden olacağı için bu bidonlarda sinyal sistemi uygulanabilir. Böylelikle belediyenin ana bilgisayarına gelen sinyaller sayesinde tüm ilçedeki sadece dolan çöp bidonları tespit edilmiş olur. Böylelikle hem çevre kirlilikten hem de belediye zarardan kurtulmuş olur" diye konuştu.

DENEY YAPMAYA DA MERAKLI

Boş vakitlerinde çeşitli deneyler de yaptığını belirten Yaşar Alkan, "Bugüne kadar 38 deney gerçekleştirdim. Deneylerimi gerçekleştirmek için Çin'den özel mikroskop getirttim. Yaptığım deneylerin birçoğunu İngilizce'ye çevirerek de uyguladım. İnternetten insanlara sunduğum deneylerim 76 farklı ülkede 10 binin üzerinde izlenim gördü. Bunların arasında volta pili, suyun yanması, mitoz bölünme, yapraklarda krantofiller, bira mayası, konveksiyon ile yayılması, elektromıknatıs yapımı, reosta yapımı, yemek tuzunun elektrolizi gibi birçok deney yer alıyor" dedi.

Sezgin MADRAN / ÇİNE (Aydın), (DHA)
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.583713.6381
Euro15.205315.2662
Hava Durumu
Saat